سه شنبه22 آبان 1397                         خانه تماس با ما بایگانی  
 
بازدید: 2267 تن
 

خبرها: كشف 10 دهكده باستاني در اطراف شهر سوخته


باستان‌شناسان در محوطه پنج هزار ساله «‌‌شهر سوخته»، موفق به كشف 10 تپه باستاني شدند. اين تپه‌ها، دهكده‌هاي اطراف شهر سوخته را در دوره پيش از تاريخ تشكيل مي‌دادند.

يكي از برنامه‌هاي پايگاه پژوهشي شهر سوخته، شناسايي تپه‌هاي اقماري در اطراف شهر سوخته است. باستان‌شناسان، بر اين باوراند كه كلان‌شهري كه پنج هزار سال پيش در اين منطقه وجود داشته، جمعيت زيادي داشته و دهكده‌هاي بسياري را در اطراف شهر سوخته به وجود آمده بودند.

«‌‌علي‌رضا خسروي» مدير پايگاه پژوهشي شهر سوخته، درباره‌ي كشف 10 تپه‌ي باستاني گفت: در ادامه‌ي كارِ بررسي و شناسايي تپه‌ها و روستاهاي اطراف شهر سوخته در سال نو، موفق به كشف 10 تپه‌ي باستاني شديم كه 10 دهكده در اطراف شهر سوخته در پنج هزار سال پيش را، تشكيل مي‌دادند و به طور قطع اطلاعات بسيار مفيدي از زندگي در پنج هزار سال پيش در اين منطقه به ما خواهند داد.

اين 10 تپه‌ي باستاني در جنوب شرقي تپه‌هاي اصلي شهر سوخته و در حدفاصل اين شهر با مرز امروزين ايران و افغانستان قرار گرفته‌اند.

شهر سوخته، بيش از 150 هكتار مساحت دارد. اين شهر پنج هزار سال پيش، بيش از پنج هزار نفر جمعيت داشته كه در زمان خود بسيار زياد و پرجمعيت بوده است. اين شهر باستاني، در حدفاصل جاده‌ي زابل تا زاهدان قرار گرفته است و بيش از 8 سال است كه به طور مداوم روي آن كار كاوش باستان‌شناسي انجام مي‌شود.

 

 يك ‌صد صندوق نوشته‌هاي پهلوي
گزارشگر: دكتر حسين بختياري
رم ـ ايتاليا
موضوع نوشته‌هاي پهلوي (يكصد صندوق بزرگ) روي پارچه و پاپيروس ـ كه در سال 1905 ميلادي از سوي يك گروه باستان‌شناسي آلماني در كاوش‌هاي مصر به دست آمده و هم‌اكنون در زير زمين موزه‌ي اسلامي برلين (آلمان) نگهداري مي‌شود ـ مربوط به زندگي ايرانيان در سال 628 ميلادي در مصر است.

اين خبر، نخستين بار ميان سال‌هاي 1990-1985 (ماهنامه پيك‌مهر ـ ونكوور ـ كانادا) از سوي دكتر كي‌خسرو زارع از ايرانيان ساكن آلمان، چندين بار گزارش شد.

نگارنده چندين بار در ماهنامه‌ي ياد شده، پيشنهاد كردم كه مي‌بايستي از نوشته‌هاي موزه برلين ميكروفيلم تهيه شده و از پژوهشگران زبان پهلوي درخواست شود كه براي برگردان آن‌ها به زبان‌هاي كنوني همت گمارند. زيرا برابر آگاهي‌هاي كنوني، نوشته‌هاي برجا مانده از پهلوي ساساني هيجده (18) كتابچه‌ي كوچك است و بازخواني صد صندوق نوشته‌ي پهلوي، آگاهي ما را درباره‌ي دوران ساساني، بيش‌تر خواهد كرد.

بار ديگر از دوستداران فرهنگ ايراني در ايران و انيران درخواست مي‌شود كه در اين باره كارهاي شايسته و بايسته برپا دارند تا اين گنجينه‌ي ويژه، شناسايي شود.

خرداد روز از خرداد ماه 3743 / 25 آوريل 2005

Email:

Bakhtiaih @ tizali it

Tel.Tehran 2563628/2227923

Call. 339/7919849 (ITALIA)

 

 
كشف شهر باستاني تموكن در برازجان
در تازه‌ترين كاوش‌ها در منطقه‌ي برازجان، شهر تاريخي «‌‌تموكن» كه وابسته به دوران هخامنشي‌هاست، پيدا شد.

با كاوش در كاخ‌هاي «‌‌سنگ سياه»، «‌‌بروك سياه» و «‌‌چرخ‌آب» و شناسايي دقيق بيش از 20 محوطه‌ي باستاني و اثر معماري تازه در اين محوطه‌ها، نظريه‌ي پيشين پروفسور «‌‌هال وك» خط‌شناس آمريكايي مورد ترديد قرار گرفت.

احسان يغمايي، سرپرست گروه كاوش در محوطه‌ي باستاني برازجان، به دنبال پيدا شدن دو سنگ نبشته در اين محوطه، از كشف تازه‌اي خبر داد و گفت: «‌‌بررسي‌هاي گروه كاوش نشان مي‌دهد كه منطقه‌ي دشتستان، همان شهر هخامنشي تموكن است.“

هال وك، خط‌شناس نامدار آمريكايي، در بررسي‌هاي چند دهه‌ي پيش، در ميان گل‌نبشته‌هاي تخت جمشيد براي نخستين بار به نام شهر تموكن برخورد كرد و پنداشت كه اين شهر، همان شهر «‌‌توج» (Tavaj) است. اما برپايه‌ي كاوش‌هاي اخير، معلوم شده است كه شهر «‌‌تموكن» نمي‌تواند شهر «‌‌توج» باشد.

احسان يغمايي سرپرست گروه كاوش مي‌گويد: «‌‌توج»، شهر مستقلي از «‌‌تموكن» است. به درستي مي‌توان يقين كرد كه «‌‌تموكن» همان نخل‌ستان‌ دشتستان، بخش مركزي و شاه‌نشين كاخ «‌‌بروك سياه» را دربر مي‌گيرد. حال آن‌كه شهر توج، در چند كيلومتري شمال كاخ بروك سياه واقع شده است و محوطه‌ي گسترده‌ي آن، پوشيده از سفالينه‌هاي شكسته دوره‌ي ساساني و سده‌هاي 7 و 8 قمري است.

 

كاوش‌هاي جديد، سابقه تمدن در خراسان بزرگ را آشكار مي‌كند
كاوش در تپه‌ي برج كه احتمال مي‌رود بزرگ‌ترين منطقه‌ي مسكوني پيش از تاريخ در خراسان بزرگ بوده است، آغاز شد.

هدف از پژوهش در اين منطقه دستيابي به آگاهي‌هايي از دوره‌هاي پيش از تاريخ در منطقه خراسان است. تاكنون بيش‌ترين اطلاعات شرق ايران (به جز بخش جنوبي آن)، به دوران اسلامي مربوط مي‌شده است.

«‌‌‌عمران گاراژيان»، باستان‌شناس و سرپرست كاوش‌هاي تپه برج، با اشاره به نشانه‌هاي موجود از احتمال وجود آثاري از دوره‌هاي پيش از تاريخ در اين منطقه گفت: «‌‌در صورتي كه نشانه‌هاي موجود بتواند ما را از محوطه‌اي متعلق به چند هزار سال پيش از ميلاد راهنمايي كند، مي‌توانيم ارتباط اين منطقه با بخش‌هاي جنوب شرقي ايران و در نتيجه سابقه تمدن و استقرار بشر در اين بخش از ايران بزرگ را به اثبات برسانيم.»

تپه‌ي برج، مي‌تواند سرآغاز شهرنشيني نوين در تمدن پيش از تاريخ، در خاور ايران، محسوب شود.

 

هشتمين كنگره‌ي جهاني زرتشتيان

برپايه‌ي آگهي رسيده به پژوهشكده‌ي تاريخ و فرهنگ ايران زمين، هشتمين كنگره‌ي جهاني زرتشتيان از روز سوم تا دهم تير ماه جاري (24 ژوئن تا اول ژوييه 2005) در شهر لندن برگزار مي‌شود. در اين همايش، افزون بر هم‌ميهنان زرتشتي، زرتشتيان كشور هند نيز شركت قابل ملاحظه‌اي دارند. هم‌چنين گروهي از پژوهندگان از كشورهاي گوناگون در اين همايش شركت دارند.فرستادن دیدگاه ها
نام ونام خانوادگی:
ایمیل:    
دیدگاه ها:  


 
 
گروهبندی :
 

 
  پربازدیدترین ها:
 
توانمندی زبان فارسی در برابر زبان تازی ( عربی )

بحرين

واژگان فارسي را به‌كار گيريم

در شهر سوخته يافت شد: خط‌كش 5 هزار ساله با دقت نيم ميلي‌متر

شمار فارسي زبانان در سرزمين‌هاي خوارزم و فرارود


 
 
خانه| بایگانی | تماس با ما