سه شنبه22 آبان 1397                         خانه تماس با ما بایگانی  
 
بازدید: 2253 تن
 

كشف بيش از 20 روستا و سكونتگاه هزاره سوم پيش از ميلاد در بم


باستان‌شناسان در آخرين بررسي‌ها و كاوش‌هاي خود در جنوب شهر بم و در كنار جاده بم ـ كرمان توانستند سلسله تپه‌ها و محوطه‌هاي باستاني را، به وسعت بيش از پنج كيلومتر مربع شناسايي كنند. تاكنون در بررسي‌هاي اوليه در اين محوطه‌ها بيش از 20 روستا و سكونت‌گاه اوليه، متعلق به هزاره‌ي سوم و چهارم پيش از ميلاد، شناسايي شده است.

طي يك سال گذشته در جريان بررسي‌هاي باستان‌شناسي و نقشه‌برداري‌هاي هوايي و زميني در منطقه‌ي بم، محوطه‌هاي باستاني كه در خود آثاري از دوران هخامنشي تا دوران اسلامي را جاي داده است، با پهنه‌اي بيش از 20 كيلومتر مربع، شناسايي شده بود.

«‌‌شهريار عدل» باستان‌شناس و كارشناس پروژه نجات‌بخشي ارگ و محوطه‌هاي باستاني بم در مورد آخرين بررسي‌ها گفت: «‌‌در دو هفته گذشته و بعد از بررسي‌هاي باستان‌شناسي در مناطق مختلف شهر بم، به بررسي در بخش جنوبي شهر و در كنار جاده‌ي بم به كرمان پرداختيم كه منجر به كشف مجموعه‌اي از سلسله تپه‌ها و محوطه‌هاي باستاني متعلق به هزاره‌ي چهارم و سوم پيش از ميلاد شد.

وي با اشاره به اين‌كه، هنوز وسعت و گستره‌ي اين محوطه‌ها به طور كامل مشخص نشده است، گفت: «‌‌تاكنون در مطالعات اوليه در اين محوطه‌ها كه پوشيده از سفال‌هاي منقوش هندسي و نقش‌دار حيواني نظير گوزن است، بيش از 20 محوطه و استقرارگاه اوليه كشف شده است.

كشف و شناسايي روستاها و استقرارگاه‌هاي اوليه در شهر و منطقه‌ي بم، با توجه به اين‌كه هنوز از سابقه سكونت در اين منطقه اطلاعات دقيقي در دست نيست، داراي اهميت زيادي براي كارشناسان است.

به گفته‌ي عدل، كاوش‌ها و بررسي‌هاي بيش‌تر در محوطه‌ها و روستاهاي كشف شده، مي‌تواند در آينده نوع زندگي اجتماعي، سياسي، فرهنگي و مذهبي ساكنان اوليه‌ي اين منطقه را كه هيچ‌گونه اطلاعاتي از آن‌ها در دست نيست، روشن سازد.

شهر تاريخي، باستاي و خشتي بم يكي از قديمي‌ترين شهرهاي كشور محسوب مي‌شود كه 70 درصد از آن بر اثر زلزله صبح جمعه پنج دي ماه سال گذشته تخريب شده.فرستادن دیدگاه ها
نام ونام خانوادگی:
ایمیل:    
دیدگاه ها:  


 
 
گروهبندی :
 

 
  پربازدیدترین ها:
 
توانمندی زبان فارسی در برابر زبان تازی ( عربی )

بحرين

واژگان فارسي را به‌كار گيريم

در شهر سوخته يافت شد: خط‌كش 5 هزار ساله با دقت نيم ميلي‌متر

شمار فارسي زبانان در سرزمين‌هاي خوارزم و فرارود


 
 
خانه| بایگانی | تماس با ما