سه شنبه22 آبان 1397                         خانه تماس با ما بایگانی  
 
بازدید: 1459 تن
 

قرارداد ژنو ، طرفداران زيادي ندارد


ماهنامه خواندنی : شماره 80 – اسفند 92 و فروردین 93
شورای نویسندگان

 بر خلاف انتظار هيات حاکمه و تبليغات پرحجم شديدي که درباره‌ي قرارداد ژنو از سوي دستگاه‌هاي ارتباط جمعي جمهوري اسلامي به عمل آمد ، با پشتيباني نخبگان و عوام روبرو نگرديد ؛ بلکــه برعکس حتي برخــي‌ها واژه‌ي « ژنوچاي» (‌ترکمان‌چاي ژنو) را درباره‌ي آن به کار بردند .
آقاي رييس جمهور اسلامي در نيمه‌هاي بهمن ماه 1392 در همايش رييسان دانشگاه‌ها و مسئولان پارک ] پرديس [ هاي فن‌آوري  ] شگرد‌شناسي[  با اين جملات به عدم پشتيباني نخبگان و محافل علمي کشور از اين قرارداد ، خستو شدند ، ايشان گفتند :

« لااقل اين توافق ژنو ، اولين گشايش براي دانشگاه‌ها و پول دانش‌جوها بود .

فقط يک عده‌ي معدود که از جاي معدود تغذيه مي‌شوند ، آن‌ها بايد حرف بزنند ؟
آن‌هم البته حرف بزنند ، اشکال ندارد ، نقد کنند ، اشکال ندارد ، چرا يک عده کم‌سواد بيايند حرف بزنند ؟ استادان دانشمند ما ، بزرگان دانشگاه ما ، خصوصي چرا حرف مي‌زنند ولي نمي‌آيند ميدان ؟
اين سخنان آشکارا نشان مي‌دهد که استادان با توجه به جو حاکم بر محيط دانشگاه‌ها ، شايد «خصوصي»  براي به‌دست آوردن گونه‌اي « مزايا» موافق اين قرارداد سخن مي‌گويند ؛ اما حاضر نيستند که به گونه‌اي آشکار به دفاع برخيزند . البته اين که منتقدان « معامله‌ي ژنو» از سوي رياست جمهوري اسلامي متهم به « کم‌سوادي » گرديده‌اند ، بسيار بحث‌برانگيز است . در حالي‌که چنان که گفته شد از ميان هيات علمي دانشگاه‌ها که چندين ده‌هزار نفر را در پي‌ مي‌گيرد ،‌ به ميدان نمي‌آيند و در نتيجه جز عناصر معدودي از روزنامه‌نگاران و ديگر صاحبان ارتباط‌جمعي که به گونه‌اي از منابع عمومي تغذيه مي‌کنند ، « معامله‌ي ژنو» طرفدار سينه‌چاکي ندارد .
البته در برابر اين سخنان رييس‌جمهور ، گروهي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ، با روشني و صراحت ، جبهه‌گيري کردند . در اين ميان آقاي مهرداد بذرپاش نماينده‌ي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس در واکنش به بي‌سوادي ] کم‌سواد [ خواندن منتقدان توافق‌نامه ژنو گفت : در پاسخ به اين اظهارات رييس‌جمهور بايد گفت ، بي‌سواديم و سواد شما هم در نحوه‌ي توزيع سبد کالا کاملا نمايان و مشهود بود .
وي افزود : بهترين پاسخ به آقايان همين مصرع است که گفت : ادب مرد به ز‌دولت اوست ، هم‌چنين آقاي حميد رسايي نماينده‌ي مردم تهران در تذکري به رييس‌جمهور از ادبيات نامناسب روحاني خطاب به منتقدان توافق‌نامه‌ي ژنو که آن‌ها را بي‌سواد ] کم‌سواد [ خوانده‌اند انتقاد کرد و تاکيد کرد که برخي از علما ، نخبگان دانشگاهي و نمايندگان مجلس از اين توافق‌نامه انتقاد مي‌کنند .
از سوي ديگر ، آقاي جعفري نماينده‌ي بجنورد در تذکري به آقاي رييس‌جمهور مبني بر بي‌سواد ] کم‌سواد [ خواندن انتقاد‌کنندگان مذاکرات هسته‌اي انتقاد کرد و تاکيد کرد ؛ نقشه‌ي راه توافق‌نامه‌ي ژنو ، راه درستي ندارد .
کمابيش هم‌زمان آقاي اسحق جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور اسلامي نيــز در آييــن توديع و معارفه‌ي رييسان پيــشين و کنــوني سازمــان ميــراث ] يادمان‌هاي [ فرهنگي ، با اشاره به گام‌هاي دولت در زمينه‌ي سياست‌ خارجي گفت : مخالفت‌هايي که در اين زمينه ] معامله‌ي ژنو‌ [ انجام مي‌شود ، از روي حسادت است و برخي مي‌گويند ، چرا اين کار را ما انجام نداديم ؟ بخش ديگري نيز به دليل اين است که گروهي به هر دليلي دوست ندارند از رييس‌جمهور و دولت انتقاد کنند ‍!
براي تازه‌ شدن خاطر جناب معاون اول رياست جمهوري ، سخنان آقاي دکتر فريدون عباسي رييس پيشين سازمان انرژي هسته‌اي را براي ايشان بازگوي مي‌کنيم. آقاي دکتر فريدون عباسي گفتند : « اگر سعيد جليلي در مذاکرات آلماآتي 3 تنها يک دهم از اميتازات ژنو را به آنان مي‌داد ، الان رييس‌جمهور بود ».
از ياد نبرده‌ايم که دکتر فريدون عباسي که در دانشگاه امام جعفر صادق سخن مي‌گفتند هم‌چنين باعنوان کردن اين مساله که غرب ماده و صنعت هسته‌اي ما را هدف قراد داده است افزود :
« عده‌اي در داخل نيز اجازه‌ي توليد سوخت هسته‌اي را نمي‌دادند . آدم‌هايي را سرکار آورده بودند که جلوي توليد سوخت هسته‌اي را بگيرند . ما معتقديم اگر يک فرد غلط در سازمان انرژي اتمي حضور داشته باشد ، کل مسير منحرف خواهد شد . »
« دکتر فريدون عباسي با تاکيد بر اين که همه‌ي تحريم‌ها با مساله‌ي هسته‌اي بستگي ندارد ، گفت : جرياني در داخل کشور وجود دارد که نمي‌خواهد صنعت هسته‌اي ما پيشرفت کند و هم‌چنين غربي‌ها نيز متوجه بومي شدن تکنولوژي هسته‌اي ما شده‌اند و مي‌خواهند از طريق ديگر مانع پيشرفت ما شوند . »
رييس پيشين سازمان انرژي اتمي افزود : « هم‌چنين جرياني در داخل وجود داشت که نمي‌گذاشت مساله‌ي هسته‌اي در دولت گذشته حل شود و البته غرب هم منتظر انتخابات ايران بود و به همين خاطر به دنبال حل مساله‌ي هسته‌اي نبود . »
با توجه به سخنان آقاي دکتر فريدون عباسي ، آقاي جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور بايد بدانند که بر خلاف پندار ايشان ، انتقاد‌ها و مخالفت‌ها با معامله‌ي ژنو از سر حسادت نيست ؛ بلکه از سر وطن‌پرستي و ايران دوستي است .
امروز هم به صلاح دولت يازدهم است که در همين مرحله خود را از اين گفت‌و‌گو‌ها کنار بکشد تا در نتيجه شايد بتواند وجهه‌ي از دست‌ داده‌ي خود را بازسازي کند و پي‌آمدهاي شوم اين قرارداد را ترميم نمايد .
در همين راستا 270 تن از دانش‌جويان و نخبگان دانشگاه صنعتي شريف ، خطاب به رياست جمهوري نوشته‌اند : نه معدوديم و نه کم سواد و بي سواد ؛ ولي به توافق ژنو نقد داريم . چرا که فهميديم آن‌چه از حقوق ملت ايران مي‌بايستي به صراحت و بر اساس «  ان‌پي‌تي » در توافق‌نامه درج مي‌شد ، گنگ و مبهم و قابل تاويل و تفسير آمده . نزد استادان رفتيم ، کمي تامل کرديم و فهميديم نه تنها خبري از فروپاشي سازمان تحريم نيست ؛ بلکه خدشه‌اي هم بر تحريم‌ها وارد نشده است .
بانو دکتر لاله افتخاري استاد دانشگاه و نماينده‌ي مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به کم‌سواد خواندن منتقدان قرارداد ژنو‌ گفتند : اين سوال مطرح است که مرکز هوشمند نظارت بر با سوادي و بي سوادي منتقدان و همراهان و هم‌راي‌هاي حضرت عالي کجاست؟
فرستادن دیدگاه ها
نام ونام خانوادگی:
ایمیل:    
دیدگاه ها:  


 
 
گروهبندی :
 

 
  پربازدیدترین ها:
 
توانمندی زبان فارسی در برابر زبان تازی ( عربی )

بحرين

واژگان فارسي را به‌كار گيريم

در شهر سوخته يافت شد: خط‌كش 5 هزار ساله با دقت نيم ميلي‌متر

شمار فارسي زبانان در سرزمين‌هاي خوارزم و فرارود


 
 
خانه| بایگانی | تماس با ما