سه شنبه22 آبان 1397                         خانه تماس با ما بایگانی  
 
بازدید: 2031 تن
 

كاريزهاي كشور را مورد حمايت ويژه قرار دهيم


در بهار 1358، از سوي دفتر امور استان‌هاي سازمان برنامه و بودجه، تصويب‌نامه‌اي تنظيم شد كه از سوي رييس سازمان براي تصويب به هيات‌وزيران ارايه شد. در اين تصويب‌نامه آمده بود كه كاريزهايي كه ژرفاي مادر چاه آنان، بيش از 80 متر است، به ثبت آثار ملي رسيده و در نتيجه مورد حمايت قرار گيرند. تا آن‌جا كه من آگاهي دارم، اين تصويب‌نامه نهايي و ابلاغ هم شد اما پي‌گيري نشد و اين كار انجام نگرفت.
چند روز پيش، مديركل دفتر مديريت بهره‌وري آب كشاورزي در معاونت آب، خاك و صنايع وزارت كشاورزي، اعلام كرد:
همه‌ي قنات [كاريز]ها شاخص كشور بايد با هدف حفاظت بهتر، در آثار ملي ثبت شوند.
وي افزود: قنات [كاريز]هاي فراواني در سطح كشور داريم كه بايد همه آن‌ها در فهرست آثار ملي ثبت شود و از اين نظر، مراقبت بهتري از آن‌ها به عمل آيد.
عليرضا پرستار گفت: در صورت تحقق اين امر، سازمان ميراث فرهنگي ... نيز در زمينه حفاظت از قنات‌ها، به كمك وزارت جهاد كشاورزي مي‌آيد و قنات‌ها، به بهترين شكل از آسيب‌ها حفاظت مي‌شوند.
وي يادآور شد: قرار است چند رشته از قنات‌هاي كشور در سطح بين‌المللي نيز ثبت شود كه اين امر بسيار مطلوب است و اميدواريم در اسرع وقت تحقق يابد.
او درخصوص دانش نگهداري قنات نيز اظهار داشت: بايد در اين زمينه، دانش سنتي با عمل نوين تركيب شود و بهترين حفاظت از قنات‌ها به عمل آيد تا بتوانيم آن‌ها را تا حد ممكن حفظ و از نابودي آن‌ها جلوگيري كنيم.
پرستار اظهار داشت: قنات‌ها از مهم‌ترين ميراث‌هاي تاريخي است و بايد از همه قابليت‌هاي آن‌ها به بهترين نحو بهره‌مند شويم.
او افزود: در سه دهه گذشته كار مرمت و لايروبي 22 هزار قنات در كشور انجام شده كه اين امر كمك فراواني به افزايش بهره‌وري سيستم قنات‌ها كرده است. از اين تعداد 13 هزار قنات در برنامه چهارم لايروبي و مرمت شده است.
گرچه بسيار دير شده است، اما هر زمان كه به انديشه‌ي نجات‌بخشي كاريزهاي كشور بيفتيم، كار بزرگي انجام شده است. كاريز كه ديرينگي آن در كشور به چندين هزار سال مي‌رسد، در ناحيه خشك و بياباني مانند ايران، پايدارترين و كم‌هزينه ترين منبع آب است.
بر اثر صدور مجوزهاي كندن چاه‌هاي عميق كه بيش‌ترين آن‌ها در كشور، بدون مطالعه و پي‌آمدهاي آن، در سال گذشته صادر شد، باعث گرديد كه بسياري از كاريزهاي كشور خشك شوند و بسياري نيز زيان بسيار ببينند.
افزون بر ثبت كاريزهايي كه مادر چاه آن دست‌كم به 80 متر مي‌رسد، و ... لازم است كه كاريز به عنوان يك سامانه‌ي آبدهي (براي آشاميدن و كشاورزي)، مورد حمايت كامل قرار گيرد.  هـ . ط.


فرستادن دیدگاه ها
نام ونام خانوادگی:
ایمیل:    
دیدگاه ها:  


 
 
گروهبندی :
 

 
  پربازدیدترین ها:
 
توانمندی زبان فارسی در برابر زبان تازی ( عربی )

بحرين

واژگان فارسي را به‌كار گيريم

در شهر سوخته يافت شد: خط‌كش 5 هزار ساله با دقت نيم ميلي‌متر

شمار فارسي زبانان در سرزمين‌هاي خوارزم و فرارود


 
 
خانه| بایگانی | تماس با ما